Return to Index
 Registrace   FAQ   Hledat   Seznam uživatelů   Uživatelské skupiny   Profil   Soukromé zprávy   Přihlášení 
Sport a CF a já?

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cystická fibróza |diskuze pacientů - :: Můj / náš příběh s CF (Vaše články a příběhy)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jsem podle Vás blázen?
Ano
40%
 40%  [ 2 ]
Ne
60%
 60%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 5

Autor Zpráva
radek-pol
nováček

PříspěvekZaslal: so duben 25, 2009 10:40 pm    Předmět: Sport a CF a já? Citovat
Nevím přesně,jak tento příspěvek začít,ale jen bych chtěl upozornit,že to co zde píši je můj životní styl a jeho napodobení je dle doktorů : Mé zdraví a můj život
Pro ty,kteří jsou sportovci nebude tento článek ničím zvláštním. Pro nesportovce to snad nebude velký šok.

Jmenuju se Radek Polášek a rád bych se s Vámi podělil o možnosti v oblasti sportu,které mi CF (+tělo) stále dovoluje a stropy výdrže, které stále hledám. Věk:21,výská 178,váha 65.

Se sportem na úrovni normálu až extrému jsem začal, řekl bych v 18 letech, kdy mi lékař řekl, že pokud půjde spyrometrie tak dolů jak šla, tak do 2 let se budu těšit kyslíku. Nevím zda , mne chtěl postrašit nebo proč, ale v té době jsem se rozhodl , že CF (tomu bastardovi) znepříjemním řádění za každou cenu a nebudu se s ním mazlit. Ano, bláznovství, když CF je genetika a já se snažím ve sférách sportovních +léčebných samozřejmě.
Začal jsem zkoušet jeden sport za druhým a vypadalo to asi následovně.
Plavání na výdrž mi přinesla poznání v podobě, že tělo bez podkožního tuku rychle mrzne a neopren v městkých lázních by byl nepochopen personálem i okolím. Baví mě potápění, ale po prvním pneumotoraxu způsobeným přenášením táty a sestry na zádech v předklonu (170kg) mi ukázal, že si budu muset dát bacha. Ano 12metrů hloubky bez přístroje je zvládnutelné a je to jedno z mých dokázání, že i s CF se dá překonávat pro jiné obtížnější výkony.
Capoiera? Proč ne,nejsem obézní,šetřím si srdce a klouby,že.. Smile Ale při bojovém tanci musí pracovat plíce dokonale a svaly musí být schopny dosahovat výkonů,které se blíží gymnastickému nároku.Bez předávkování hořčíkem bych tam 3 měsíce nevydržel.Odešel jsem, protože sem nedokázal sport skloubit se školou. Ale harmoniku svalstva na břiše vyrýsované jak posilovnou tak i nízkou hmotností si nosím a pěstuju stále:). Vzpomínám na tréninky jen a jen v dobrém. Snad se k tomu někdy opět dostanu.
Cyklistika? Určitě ano, je to další sport ve kterém své tělo nešetřím a když už jednou sednu na kolo, tak vzdálenosti od 70km výše nejsou problémem ALE !! Bez menšího předávkování magnesiem to nejde a chytit křeče na 50km by nebylo dobré zjištění. A co sebou? Glukózu,magnesium,energy drink a třeba 2 nutridrinky a jsem připraven. Neřídím se ničím co se pro cyklisty doporučuje v podobě výživy,takže zkouším co je a není třeba mít sebou. Sportester je můj lékař na kole... Zkusil jsem trasu Otrokovice - Hodoním a zpět cca.130km a výsledek? Ujel jsem to křeče žádné,váha zakolísala o 0,5kg,které sem pak rychle při hospitalizaci o 2měsíce potom opět přibral. A řeknu to asi tak, nejsem sportovní postavy, mám CF a pseudomonádu a zatím se mi nestala příhoda, která by mi řekla dost ...zatím....
Běh vytrvalostní - Sportester je opět můj doktor při běhu + hořčíková zásoba.Běh je myslím si pro CF ideálním sportem,protože má 3 fáze? Na prvních 4.km vykašláváte jako by Vás na nože brali.Na 8.km tvrdnou lýtka tak,že až bolí a až od 10.km už běžíte jak bozi:) ano do 5km máte puls na 160>, ale i to se srovná na 140, kašel ustane, kapacita plic se dle mě vykašláváním zlepší a výdrž je bez hranic konce .ALE!! Vždy být rozvičen!! Pokud začnete vykašlávat krev při výkonu, jak se mi již párkrát stalo, tak v tu chvíli jde sranda a výkon stranou a ihned je třeba zvolnit nebo raději úplně zastavit- jedná se prý o prasklou žilku v plicích a pokud se to stane například 20km od domu,tak obvykle sečkám než krev ustane a po té době jdu klusem nebo snížím rychlost.Trasa na běh Otrokovice-Kroměříž (cca. 15km + zpět 15km).
Váhu mám stabilní na 65-67kg (před hospitalizací -po ní),parádní posilovací náčiní je POWERBALL a POWERISERY ,na které nemůžu dopustit.Drží mě v dobré kondici a myslím si,že bez kola,běhu a vůle bych zdravotně na tom byl špatně. Asi bych byl s kyslíkem s přerušeným studiem z důvodů nemoci,plný invalidní a den trávil celý u intenetu a ven nechodil aby mi nějaký bacil nerozcuchal to málo,co by mi zbývalo.

Víte mrzí mne,že mnozí nás nemocné s CF hážou do jednoho pytle po stránce sportovní i schopnosti dožití se vyššího věku. První co mi lidé říkají,když se dozví o CF je jestli je pravda ,že se nedožiju 30let a druhá věta je narážkou, která říká něco ve smyslu, že nesmím sportovat aby jsem si šetřil tělo-babičkovské názory.... Takové jedince nepřesvědčuju o ničem a ač CF mám,tak stále dosahuju výkonů,které mí zdraví vrstevníci nikdy nedosáhnou a víte proč? Protože jsou zdechlí, zalezenci na intenetu nebo zevlující kuřáci v parku.Nemám moc přátel a sportuju sám,protože na blázna jako jsem já sem nenarazil a pokud se to podaří, tak se na Vás všechny těším na běhu za CF v září...
S pozdravem Radek Polášek, pacient, který chce život žít naplno a nechce aby ho za něj žila CF
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
honza.admin
Site Admin

PříspěvekZaslal: ne duben 26, 2009 12:38 pm    Předmět: Citovat
Ahoj,

ja se sportem zacinal opravdu odmala a sport mi vzdycky dost pomahal s vyporadanim se s CF. S lepsi vydrzi, kondici a zvyknutim si nekdy pri sportu " lehce trpet Smile " se clovek lepe vyporadava s infekcemi, virozami, chripkami i akutnimi zanety plic, nebo s i.v. lecbou. Od mala lyzovani, tenis, fotbal, kolo, basketbal… nyni hlavne kolo, tenis, bezky v Jizerkach, v lete plavani venku...Ale nesnazil jsem se chodit do extremu a nedelam to ani ted.
Sportuju, abych telu i psychice pomohl a nedojizdel uplne vycerpany a mel krece. Trochu svalove hmoty i tukove vrstvy do rezervy se vzdy hodi na casy akutnich zanetu, infekci atd, kdy vetsinou hubnu...to bych doporucil i tobe

Jestli toto bude cist Eva Krajickova, snad se mnou bude souhlasit v tom, ze Tomas byl take velky zastance sportovniho a aktivniho pristupu k zivotu a k CF a sport mu dost pomahal. Kdyz jsem cetl jeho uvodniky v CF Zpravodaji, kde psal ...lide s CF by meli zkusit vice sportovat, ze jim to muze dost pomoci... rikal jsem si vzdycku v duchu presne tak Tomasi, jo,jo, vice sportovat, ale i vice inhalovat ! (casto to spolu souvisi). Protoze s plicemi plnymi hlenu se sportuje dost spatne, ani ja toho nejsem schopen. Ale po poradne inhalaci, kdy jsou plice vycistene je to o necem jinem...

Jak pises, v 18 letech ti doktor rekl, ze tvoje plicni funkce jsou nic moc, ale nyni dosahujes velmi slusne sportovni vykony. To pro me znamena jedine, mel jsi do tech 18 let a dle me mas i ted (kdyz jeste prvni 4 km behu vykaslavas jak o zivot) velke rezervy v inhalacich a odkaslavani hlenu. Diky pruduskam a plicim zanesenym hlenem sly tve plicni funkce postupne dolu...Pro lepsi vysledky stacilo poradne odkaslavat, procistit plice při sportu, poradne naihalovat.

Ver ale, ze kdyby jsi mel plicni funkce nizke kvuli uz pokrocilemu stadiu CF, kvuli degradaci - fibroze plicni tkane po vsemoznych zanetech a infektech, tak uz by si plicni funkce moc nezlepsil a o takovych sportovnich vykonech jsi mohl jen snit.

U kazdeho se CF projevuje jinak, nemoc ma jiny prubeh, nastavaji neocekavane situace, u nekoho bohuzel uz v brzkem veku dochazi k vetsimu poskozeni plic a celkovy stav je neradostny...

Ale i tak ja rikam, lide s CF (hlavne ti, co maji nejvice postizene plice) by meli zkusit vice sportovat, vice inhalovat, vice vycistit plice, zacit s tim co nejdrive, dokud to jde...

Protoze potom jde o pozitivni zacarovany kruh - poctive inhaluju, protoze potrebuji volne dychat na sport - dobre se mi dycha - muzu sportovat - sport me posiluje, utuzuje pro boj s infekci, zanety atd. - pri sportu jeste neco odkaslu, procistim plice - inhaluju, abych mohl dobre sportovat a uzivat si zivota...

Jak jsem ti psal v druhem tematu ...Ja napr. inhaluju denne na eflow-rapid 60-75 ml 7% NaCl roztoku. Ranno 7x5 ml, pak vykaslavani (po nicem se mi nikdy lepe nevykaslavalo a ze musim denne z plic hodne odkaslat, DOPORUCUJU) a flutter, pak Pulmozyme na nejtuzsi hleny nakonec. Navecer opet 5x5 ml 7% NaCl roztok...Pravda je to dost casove narocne (4 - 5,5h inhalaci a vykaslavani denne), ale pro me asi jina moznost zatím neexistuje... s plicemi plnymi hlenu sotva vyjdu i schody.

Ale po inhalaci muzu sednout na horske kolo a dat si 60 km v Jizerkach, nebo 25 km na bezkach (bez toho abych prvnich 20 km jeste nejak mohutne odkaslaval hleny).

Nakonec snad jen moje osvedcene tipy... sportuju tak, aby me sport posiloval, nikoliv me vycerpaval (doby celonocnich prejezdu jizerek na bezkach a celodennich prejezdu orlickych hor na kole jsou u me uz pryc). Pro me je vzdycky lepsi vyjet na kolo, na bezky, nebo zaplavat si s prateli, nejde jen o sportovni vykon, ale i o zabavu, radost ze spolecnosti znamych atd.

Zkus zkonzultovat s doktory delsi inhalace se 5% NaCl roztokem (4x5 ml s eflow rano i vecer), muze ti to dost pomoci. Praskle cevky na plicich jsem take mival a krev take obcas vykaslaval, jednou jsem dokonce zachrankou putoval hned na plicni oddeleni...ale jinak to vetsinou vubec nic smrtelneho neni Smile , zkus s doktory zkonzultovat zvyseni davek vitaminu K napr. KANAVIT, od doby, kdy beru par kapek denne, tak vykaslavani krve behem inhalaci, nebo i sportu ustalo...

uff, to jsem se rozkecal... to uz by skoro vydalo na prispevek do Zpravodaje Cool

Vsem, co chteji zivot zit naplno i s CF, drzim vzdycky palce. Jdu dat dalsich 50 km na kole kolem Jestedu.
ahoj honza.admin Cool
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Eva Krajíčková
zasloužilý přispěvatel :)

PříspěvekZaslal: po duben 27, 2009 1:52 pm    Předmět: Citovat
Laughing Laughing Teda kluci, oba mně mluvíte z duše Wink !
Radku, je bezvadný, že do toho takhle jdeš a že jsi sem napsal, ale jak píše Honza, vše s mírou, vždyť nejde o trhání rekordů.

Tomáš si budoval především svalovku a 2-3 týdně posilovna bylo normální. Vždy když měl jakýkoliv problém, musel cvičit aby to dostal ze sebe, ale hlavně chtěl aby jeho postava nějak vypadala a to se mu rozhodně povedlo.
Miloval lyžování, vysokohorskou turistiku, kolo, squash....., ale asi nejvíc přátele a holky Wink .
Jenže ono opravdu nejde dělat vše naplno a někdy je moc ouvej.
Od té doby, co odešel jeho kamarád Pavel, který v Alpách překonával větší výškové rodíly, si také už dával pozor nebo když jsme se soukali na Materhorn (teda pod něj), tak se mu to také málem nevyplatilo ohledně dechu a pak přišla větší opatrnost.

Rozhodně jsem ale pro, aby rodiče vedli již od mala děti ke sportu, hrozně mě rozčilovala taková ta přehnaná péče a ostraha.

Myslím, že by své zde měl napsat i Jirka, který je sportovec každým coulem a strašně mu fandím.

A co děvčata ???????
Eva Krajíčková

PříspěvekZaslal: po duben 27, 2009 1:56 pm    Předmět: Citovat
....ještě k Honzovi:
Doktor by to lépe nenapsal !!!!!!!!
Máš ve všem 100% pravdu
denny
NEJVĚTŠÍ A NEJPILNĚJŠÍ PŘISPĚVATELKA

PříspěvekZaslal: út duben 28, 2009 12:24 pm    Předmět: Citovat
nazdar Very Happy
tak abych tu zastoupila i tu ženskou část a nezářili tu jen chlapi Wink

Sportovala jsem vždycky, hlavně díky svému stavu a možnostem.
Na střední jsem dokonce běhala na závodech za naší školu, heč Laughing
Další sportovní adrenalin byla mateřská s Kubou. To,co jsem denně našlapala s kočárem a jeho náplní by zasloužilo ocenení pěší turistiky a následné běhání za dítětem, které se zrovna naučilo chodit...... Wink maminky asi chápou

Teď chodim do práce na 8hodin, pak spacifikovat domácnost, aspoň jednou týdně plavání, protože se moje dítě odmítá naučit plavat Laughing , úklid celého bytu - domácí triatlon, 1x týdně powerjoga, 1x týdně kondiční běh s mojí drahou polovičkou...podle počasí, chuti a sil nás obou a pak si ještě každý den večer cvičím na zpevnění a kondici......... Nejsem sice bůhví jaký sportovec, ale nestydím se za sebe Wink Very Happy

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kamila

PříspěvekZaslal: út duben 28, 2009 3:36 pm    Předmět: Citovat
Ahoj,

tak i já se přidám svojí troškou do mlýna.. Wink

Nejsem žádný vrcholový sportovec,ale žiju aktivně jak se dá.Na kole jezdím téměř každý den (když není sníh),protože Bizon (můj skorohusky) by bez toho nevydržel.Každodenní procházky jsou taky samozřejmostíPřijdu z práce,něco sním a šup ven.Nikdy mě nenapadlo pěstovat sport na vrcholové úrovni,o nějakých 100 kilometrech na kole bych si neodvážila ani přemýšlet..Běžně jezdím tak 15-20 a to je naprosto v pohodě.
Jinak ještě lyžuju,plavu a občas i běhám,ale to zrovna nemám v oblibě...Začínám přemýšlet o posilovně,protože po bezlepkové dietě stále přibírám (za poslední 3 a půl měsíce 11 kg!!),tak abych nebyla rosůlková Very Happy

Myslím,že sportovat by každý měl dle svého uvážení....někdo je prostě plně invalidní hltač internetu a kdyby třeba vyběhl ven,mohlo by se mu stát něco příšerného Laughing Jiný by bez pohybu nepřežil..Já si tak y nedokážu představit,že bych seděla jen doma,to bych už asi byla mrtvá..

S Honzou bych nejspíš měla souhlasit,ale abych pravdu řekla,nedokážu si představit cvičit a inhalovat 4-5.5 hodiny denně.Sama tomu věnuji denně max. hodinu Embarassed a mám pocit,že mi to stačí...Líba Smolíková by mi určitě dala na *****,ale nebudu si tady hrát na něco co nejsem a nedělám.....
denny

PříspěvekZaslal: út duben 28, 2009 4:46 pm    Předmět: Citovat
Kamčo, tak to vysazuju i svojí zadnici Laughing Laughing Laughing
Hele, já taky cvičim doma na ,,postavu,, jinak bych byla chodící celulitida Shocked Mě zase nebaví chodit do posiloven a kolektivně se tam potit, je to pro mě časově náročný a i organizačně ( Kuba a hlídání ). Takhle vytáhnu cvičební podložku a udělám si svojí sestavu Wink
Ale teď mě teda úplně pohltila ta powerjoga, je to komlpetní procvičení všech svalů a zadeček už je po pár absolvovaných hodinách viditelně hezčí, fakt doporučuju

honza.admin
Site Admin

PříspěvekZaslal: út duben 28, 2009 8:23 pm    Předmět: Citovat
Ahoj holky, no vida, tak tady mame slusny sportovni krouzek Smile
Na vsech fotkach, co jsem vas tady na foru a odkazech videl, vypadate moc dobre, to plati i pro Evu, takze me vubec neprekvapuje, ze obe rozumne sportujete a cvicite, vsak je to na vas taky videt Wink

Zkousela si Danco nekdy s malym s kocarkem inline brusle, nebo te to tehdy vubec neoslovilo? Tady pod Jestedem vetsina mych znamych maminek rysuje pilne postavu s kocarkem pred sebou ... i kdyz tady mame jen par km roviny Smile

mejte se fajn

honza.admin
Jitka K.

PříspěvekZaslal: út duben 28, 2009 9:38 pm    Předmět: Citovat
Nazdárek dospěláci!!
Tak nevím, kterého smajlíka bych měla použít, když tu žádný, co smeká klobouk z hlavy, není Sad
Teda, kdyby snad nebylo tolik kolik je, donutili byste mne vytáhnout karimatku..stydíííím se!! Cpu se tady a sedím u PC Evil or Very Mad
Ale nebojte, Alžbětu zvykáme od útlého věku- přesněji zatím se vozí v croozeru za kolem a v kočárku na in-line.
Ne, fakt dobrý, fandím vám!!!!!!
pa J.
Danča

PříspěvekZaslal: st duben 29, 2009 8:46 pm    Předmět: Citovat
Přidávám se také a smekám klobouk!!! Je to supr, jak to zvládáte. Já tady nebudu popisovat mé sportovní aktivity, protože v prvé řadě nemám CF a v té druhé řadě má jediná aktivita je běhání a starání se o půlročního Tomáška. Moc dobře ale vím, od mého bráchy Tomáše jak moc byl pro něj sport důležitý. Rozhodně nejde o to dělat něco vrcholově, člověk by měl dělat to na co stačí a co ho bude naplňovat aby byl spokojený sám se sebou. I když brácha měl horší období vždycky přemýšlel co by mohl dělat aby na to stačit a měl z toho radost Smile . Vím jak moc ho ničilo, když na něco už nestačit Crying or Very sad . Je jasné, že každý má svůj životní styl. Někdo rád sedí u PC někdo jede na kole nebo vyrazí na brusle a podobně. Ať si každý zvolí sám co potřebuje a co ho upokojuje.
Moc vám všem fandím! Věřím a doufám, že takových " sporťáků" je a snad i bude stále víc Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
denny

PříspěvekZaslal: čt duben 30, 2009 11:45 am    Předmět: Citovat
Dančo, já chápu......... Wink Laughing Laughing Laughing

Jinak Honzo, na bruslích neumím, ani na ledních, jsem na to antitalent.
Ale chtěla bych se to naučit, protže to chci naučit hlavně Kubu.
Jestli ale vyjde druhé mimi, tak do toho jdu určitě!
Very Happy

Jíťo, tak Alžbětka má dobrý sportovní základ už od malička viď, Very Happy
Mrzí mě, že nevyšlo to setkání, já jdu teď 5.5 do Motola na IV a pak bych si to měla vzít dom, tak se můžem třeba nějak sejít, budu doma tak budu mít času hooooodně Very Happy

Jitka K.

PříspěvekZaslal: čt duben 30, 2009 12:42 pm    Předmět: Citovat
Ahoj, Denny...
no, slyšela jsem, že si raději budeš pečovat o svého plechového miláčka, než se se mnou nacpat nokama Laughing Laughing Laughing
Vyjde to příště Wink Tak až budeš doma, dej echo, přijedu Tě třebajs navštívit Smile

Všichni mějte prima kouzelný čarodějný večer a ještě prímovější první májový den...
Jitka
denny

PříspěvekZaslal: čt duben 30, 2009 12:52 pm    Předmět: Citovat
Jasně, to budu moc ráda Very Happy
Plecháčka se musim zbavit, aby bylo na hypotéku, už se moc těšim až budeme ve vlastnim. To tě taky pozvu na kávičku Wink Very Happy

Janinka
nováček

PříspěvekZaslal: pá květen 01, 2009 8:42 am    Předmět: Citovat
Ahoj všem Very Happy
Na pohyb nedám dopustit. Ve 12 jsem začla s voltiží (gymnastika na koni-tréninky alespoň 3x týdně především na zemi a v tělocvičně, jako normální gymnastika+na koni. Pamatuju v zimě ty louže na zemi do kterých jsem ve cvičkách seskakovaly z běžícího koně-člověk si místo dopadu nevybral Laughing ) výsledek byl ten, že jsem chodila domů utahaná, usínala ve vaně a jedla hory jídla.
Po dvou letech jsem začla jezdit, v jednom období jsem byla u koní 5x týdně, víkendy od rána do večera. Stálý pohyb na čerstvém vzduchu.
Momentálně mám dva koně, kobylku trénuju na distanční dostihy, běhá 70km, občas vyrážíme na několikadenní výlety.
Kamarád mě vzal na hory, teď jsme byli o velikonocích - během 24 hodin : cesta z ČR, přibližně 400km. Výstup z Ramsau (1150) na Watzmannhütte (1930), tři hodiny spánku a výstup na Hocheck (2651), a cesta zpátky na Watzmanhütte. Bylo to super. Very Happy
Nevím, kde je hranice extrému, ale hrozně mě baví zkoušet to, co už vypadá že nemůže jít.
O inhalaci apod. se radši asi vůbec nebudu vyjadřovat Embarassed
Tereza

PříspěvekZaslal: st červenec 01, 2009 2:57 pm    Předmět: Citovat
Ahoj všem sportovcům, hlavně Radkovi.
Přidávám sem odkaz na rozhovor s Gábinou mimo jiné o jejím běhání:

http://www.behej.com/2009062504-gabina-smidova-beh-s-cystickou-fibrozou-.html

Tereza
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pavlína
nováček

PříspěvekZaslal: čt listopad 24, 2011 2:24 pm    Předmět: Citovat
Já jsem se sportem taky nedávno začala a baví mě to. Hlavně plavání, jezdění na bruslích a někdy i kolo. Zkoušela jsem také zumbu, která mě dost bavila, akorát je to strašně náročné. Já jsem byla už po prvním tanci mrtvá Smile
Kamila

PříspěvekZaslal: ne listopad 27, 2011 6:00 pm    Předmět: Citovat
No teda Pavlíno,to jsi dobrá,já bych Zumbu nedala ani půl tance Very Happy Ta je opravdu náročná jako blázen.
denny

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 8:12 am    Předmět: Citovat
Ahoj, po dlouhé době tady ve ,, sportovním okénku,, Wink Laughing
Tak jsem Honzo konečně přišla na chuť těm bruslím. Musím říct, že je to super.
Na běhání jako takové už díky zhoršení nemám a tohle je taková příjemná náhrada Wink Spotím se teda u toho taky pěkně, vykašlávací záměr to taky splní a hlavně - prostě pořád něco dělám a to je pro mě moc důležité.

Pavlína
nováček

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 8:41 am    Předmět: Citovat
Taky si mě měla vidět, když jsem přišla domů. Jsem byla zpocená a růžová jak prasátko Very Happy Very Happy
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cystická fibróza |diskuze pacientů - :: Můj / náš příběh s CF (Vaše články a příběhy) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: